Yazılım Yazarı Menu

Permalink:

Dosya Birleştirme Fonksiyonları; include ve include_once

Öncelikle dosya birleştirmenin mantığını anlamanız gerekiyor bunun için daha önce bakmadıysanız lütfen require ve require_once dersimizdeki resime ve “dosya birleştirme nedir, neden?” adlı yazılarımıza göz atın.

include ve include_once bizim bir diğer dosya birleştirme fonksiyonlarımızdır. require ve require_once’dan farkı şudur ki; include veya include_once eğer dahil edilmek istenen dosyayı bulamazlarsa ilgili kısımda hata mesajını verip, diğer kodları çalıştırmaya devam ederler. require ve require_once ise hata mesajı verir ve diğer kodları çalıştırmadan sistemi durdururlar.

Bunun yapılma nedeni veritabanı bağlantısından örnek verecek olursak, sizin bir siteniz var veritabanı üzerinden işlemler yaptıracaksınız ve veritabanı bağlantısı yapılmadıysa kodlar hatalı çalışacaktır. Bunu önlemek için dahil ettiğiniz veri tabanı bağlantı dosyasını require ile çağırırsınız böylece dosya bulunamazsa yani veritabanı bağlantı dosyasına erişilemezse hata verip, diğer kodların çalışmasını önlemiş olacaktır.

Kullanım bakımından require ile aynıdır.
<?php
include(dosyayolu/dosyaadi.php);
?>

Örnekler;

<?php
include("include/db.php");
?>


<?php
include("include/altkisim.php");
?>


<?php
include_once("include/altkisim.php");
?>


<?php
include_once("include/db.php");
echo "test";
eccho "bla.. bla..";
include("altkisim.php");
?>

İyi Günler Dilerim
Yazılım Yazarı

(1234) kez okundu.

  • Yorum bırakıyor olduğunuz için teşekkürler.