Yazılım Yazarı Menu

Permalink:

Veritabanı Nedir? SQL Nedir?

Veritabanı Nedir?

Veritabanı (database) adından da anlaşılabileceği gibi verilerin bulunduğu alandır diyebiliriz. Bilgisayarınızdaki programlar, web siteleri, bankalar gibi çeşitli birçok alanda adı geçer. Yazılımların üzerindeki veriler buralara kaydedilir.
Örnek vererek anlatmak gerekirse;

Siz bir web sitesine kayıt olduğunuz zaman kayıt sırasında girdiğiniz kullanıcı adınız, şifreniz, mailiniz gibi bilgiler o sitenin veritabanında tutulur. Daha sonra siz giriş yapmak istediğinizde bu veritabanına gidilerek giriş yapmak istediğiniz kullanıcı adı ve şifre bilgisi doğrumu diye kontrol edilir.

Antivirüs programları, bilgisayarınızdaki virüsleri bulabilmek için tespit edilmiş virüslerin bir listesini tutan veritabanı bulundurur hatta yeni virüsler çıktığı zaman sizden veritabanını güncellemeye dair bir istekte bulunur. Bilgisayarınızı tararken bu veritabanındaki bilgilere göre tarar.

Muhasebe programları, üzerine yapılan kayıtları bir veritabanında tutarlar. Kullanıcı daha sonra bu kayıtlara ulaşmak istediğinde veritabanına kayıt etmiş olduğu bilgilere ulaşır.

Banka, resmî kurum ve kuruluşlarda veritabanı kullanırlar. Hastanelerde görülen son zamanlarda gelen T.C. Kimlik numarası ile sıra alma cihazlarıda devletin veritabanını kullanır ve sizin girdiğiniz T.C. Numarasına göre sıra alırlar.

Veritabanları çeşit çeşittir. Unutmamalısınız ki; bir bankada kullanılan yada resmî bir kurumda kullanılan veritabanı, gelişmiş bir web sitesinde kullanılan veritabanı ve basit sitelerde kullanılan veritabanları ayrılır.
Yani demek istediğim şu ki; ihtiyaca ve güvenlik önemine göre kullanılan veritabanı değişir.

Bir bankanın para akışı bilgilerini kaydettiği veritabanı ile ofis tanıtım sitesinin veritabanının aynı olmasından bahsedilemez bile, bunun zaten çoğunuz farkına varabiliyor olmalısınız.

Biz PHP ile kodlanmış basit ve orta düzey uygulamalar ile web sitelerinde kullanılan bir veritabanı olan MySQL‘u göreceğiz.

Veritabanı dediğimiz verilerin tutulduğu kısım veritabanı programları tarafından işlenir. Günümüzde belli başlı kullanılan veritabanları vardır. Bunlardan en ünlü birkaç ismi saymak gerekirse;

 1. MySQL
 2. MSSQL
 3. Oracle

sayılabilir. Tabii ki bunların kullanım yerleri ve amaçları farklıdır. İhtiyaca göre seçilirler. Bu konularıda ileride göreceğiz.

SQL Nedir?

SQL (Structured Query Language), yapılandırılmış sorgulama dili diye geçen bir ifadedir.

Veritabanları bir veritabanı programı tarafından okunur, düzenlenir o veritabanındaki bilgiler üzerinde değişiklik yapılır. Fakat hangi veride, hangi işlemin yapılmak istediğini kullanıcının programa bildirmesi gerekir. İşte bu noktada veritabanı programı ile kullanıcının anlaşmasını sağlayan dile biz SQL diyoruz ve kullanıcının her SQL komutuyla yaptığı her türlü işleme ise “Veritabanı Sorgusu” diyoruz.

SQL’u kendi içinde basit sorgu komutları ve gelişmiş sorgu komutları diye ikiye ayırabiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi biz ilk başta basit sorgu komutlarını kullanmayı öğreneceğiz.

SQL dili dediğimiz zaman kullanıcıların kafasında yeni bir programlama diline girecekmişiz gibi bir ifade yer alıyor hayır bu o kadar detaylı olan birşey değil. Temeli gayet basittir ve sitenizdeki çoğu işlemler için ihtiyacınız olan 4 komuttur.

Biz burada tabiiki basit sorgu komutlarından bahsediyoruz. Bunların gelişmiş halleri çok daha detaylı anlatım ve üzerinde çalışma gerektiriyor ama şuan için bunlara değinmeyeceğiz. Bu konular gelecekte önümüze çıkacak olan ve o zaman gözümüze basit gözükecek olan konulardır.

Yazdığımız SQL komutlarını nasıl çalıştıracağız? dediğinizi duyar gibiyim.
Yazdığımız SQL komutlarını veritabanı programına göndermeye yarayan php fonksiyonlarımız bulunmakta mysql ile ilgili bunları göreceğiz.

Veritabanı ile ilgili dersimizin sonunda artık konuyu anlama kabiliyetinize bağlı olarak içeriği değiştirilebilen bir site yapımı (admin panel yönetimli), kullanıcı kayıt, giriş, kullanıcılar arası mesajlaşma gibi çoğaltabileceğimiz örneklelri yapabiliyor hâle gelmiş olacaksınız.

Buradan anlaşılacağı üzere yazılımı yazılım yapan veritabanıdır. Veritabanı olmayan bir yazılım kullanıcı ile etkileşim (iletişim) içinde olamaz.

İyi Günler Dilerim.
Yazılım Yazarı

(14906) kez okundu.

     • ilker

      öncelikle siteniz cok güzel bilgilerde gayet iyi bu veritabanı ile ilgili bir önek kod varmı?

      • admin

       Yorumunuz için teşekkürler, MySQL veritabanında geçerli bazı işlemlerin (ekleme, güncelleme, silme) sql ile nasıl yazıldığını öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak Veritabanı Programlama kategorimizdeki yazılara bakabilirsiniz.

     • ilker

      Mesela sizin sitenizin?

      • admin

       Benim sitem standart wordpress veritabanını kullanıyor :) aşağıda ki yorumunuza bıraktığım link sql dilini anlamanız için iyi bir başlangıç olacaktır. Blogumu takipte kalın, ilerde videolu derslerle bu kodların mantığını daha iyi kavrayabilecek ve öğrenebileceksiniz.

     • Seza

      SQL ile ilgili temel olan bilgiler için teşekkür ederim bu işe yeni başlıyorum, açıklamalarınız çok işime yarayacak… Emeğinize sağlık.

      • admin

       Yorum belirttiğiniz için ben teşekkür ederim.
       İşinize yararsa ne mutlu

     • Tarık Yıldırım

      Facebook gibi geleceği parlak bir site kuracağız diyelim. Siteyi ilk kurduğumuzda kullandığımız program ve databasei site büyüyüp dünya çapında önemli bir noktaya geldiğinde değiştirebilir miyiz? Yoksa mysqlle başlarsak öyle devam etmek zorunda mıyız?

      • admin

       Önemli olan sitenin mysql’mi yoksa hangi veritabanı programını kullandığı değil, yapısının sağlıklı bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Yapısı doğru bir şekilde optimize edilip tasarlandıysa değiştirmelerde sıkıntı yaşanmayacaktır.

     • PsicoCoder

      Öncelikle çok teşekkürler. İnsanlara böyle sade bir dil ve akıcı bir üslup ile kaleme alınmış bilgileri aktarıyor olmanız çok hoş :)). Herkes adına teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim…

     • Tarık Kalaycı

      allah razı olsun… On numara açıklamışsın! emeğine sağlık, açık ve net bir şekil de anlaşılır şekilde anlatan bir site buldum sonunda

     • umut

      Devamı gelicek mi ?

     • Yorum bırakıyor olduğunuz için teşekkürler.